Споделете
Тормоз на работното място - как да се справите в ситуацията?
Сблъскването с тормоз на работното място до скоро не се споменаваше и често се смята за тема табу, но истината е, че подобни проблеми трябва да се адресират и да не остават неразрешени.
Насилието не е само в училището или в домашни условия. То може да се забележи и в работна среда и е важно да бъде посочено и да се вземат необходимите мерки. Нужно е да сте осъзнати за проблема и да не се страхувате да го назовете, защото той е също толкова реален, колкото и останалите неща, с които човек се сблъсква по време на работа.
Съществуват различни начини, с които трябва да се запознаете, за да ги използвате при сблъсък с подобен казус. В следващите редове ще прочетете как да разпознаете тормоз на работното място и 5 начина да се справите с него.
Какво поведение може да представлява тормоз на работното място?
Всички видове дискриминация:
- Вербални обиди, подигравки, коментари, които накърняват достойнството ви;
- Физическо насилие, нежелано докосване, заплахи;
- Изнудване, шпиониране, преследване и други.
Как да се справите със ситуацията?
1. Наблюдавайте дали поведението е системно
Действие, в което ви е отправена градивна критика, следят ви за стриктно изпълнение на работното място или са предприети разумни дисциплинарни мерки, не може да се категоризира като насилие.
Следете за системна дискриминация и в кои моменти се проявява тя. Добре е да споделите на свои колеги, за да разберете дали и те са жертва на подобен тормоз на работното място. Освен това е важно да има свидетели, за да могат да реагират и да ви защитят в случай на необходимост.
2. Поговорете с човека
Винаги решаването на един конфликт е добре да започне от дипломатичен разговор, в който адресирате проблема и споделяте своето несъгласие.
Разумен човек може да не осъзнава грешката си, и когато му бъде посочена, да преосмисли поведението си. Хората заслужават шанс да поправят грешката си и един диалог може да се окаже достатъчен.
3. Обърнете се към вашия работодател
В случай че това насилие е системно, благосъстоянието ви е афектирано и приятелският подход не помага, е важно да се обърнете директно към вашия работодател или служител от човешки ресурси. В Българското законодателство съществува закон, според който е нужно да сте защитени от тормоз на работното място и следва да се проведе разследване. Тук събирането на доказателства и свидетелите са от ключово значение.
Сигналът следва да бъде подаден лично от вас, а не от трето лице и ако работодателят не задейства процес, то той носи наказателна отговорност.
4. Жалба в институции
Следващата стъпка от процеса е да се обърнете Комисията за защита от дискриминацията или в Инспекцията по труда, в случай че вашия работодател не задейства процес на разследване и наказание срещу човека, който извършва тормоз.
Тези институции ще ви дадат възможност за подаване на жалба срещу неизпълнилия задълженията си работодател, както и съвети как да процедирате с това насилие.
5. Сигнал в полицията
Случаят на тормоз на работното място може да представлява и престъпление - извършена е физическа травма, груба обида, принуда и други. В тези случаи, както и при наличието на сериозен страх, трябва да се обърнете и към полицията.
При тези обстоятелства са нужни услугите адвокат и да защитите правата си по съдебен път. Тогава насилникът може да понесе и наказателна отговорност, изразяваща се дори в лишаване от свобода.
Заключение
Развитието на обществото и живеенето в модерни времена не са гаранция за наличието на спокойно работно място. За съжаление, случаите на вербална или физическа дискриминация не са рядко срещани и следва да бъдат посочени.
Бъдете осъзнати за поведението на вашите колеги около вас и ако забележите тормоз към себе си или някого друг, то дайте гласност и следвайте посочените по-горе стъпки по пътя на решението на подобен казус.
Били ли сте обект на тормоз на работното място? Как се справихте със ситуацията? Споделете с нас!
В платформата Kaderabotim.bg можете да споделяте всичко за работната среда в България.
В уебсайта ни ще откриете полезна информация както за работещите, така и работодателите! Станете част от платформата и нека заедно повишим информираността за пазара на труда в България!
Споделете
Това, което прочетох си заслужава:
Коментари
0 коментари
Влезте в акаунта си и добавете своя коментар
Човешко поведение
Абонирайте се за бюлетина
Прочетете интересни статии от сътрудници на Kaderabotim.bg