Споделете
Безработица: 5 причини защо не можете да си намерите работа
Въпреки че над 80% от работодателите се оплакват от липсата на кандидати на пазара на труда, безработицата продължава да бъде проблем за много хора, а намирането на работа често се оказва предизвикателство.
Много от вас кандидатстват за работа в редица компании и дори преминават през голям брой интервюта, но не успяват да достигнат целта си – откриването на мечтаното работно място. В тази статия ще научите повече за най-често срещаните фактори, които ви пречат да се освободите от капана на безработицата.
5 основни причини да не успявате да си намерите работа
1. Склонност към бездействие и „отлагане за утре”
Прокрастинацията или т. нар. „отлагане за утре” е една от основните бариери, които ви пречат да се изправяте пред предизвикателствата на живота с високо вдигната глава. Когато отлагате, вместо да предприемете първите и най-важни стъпки за намирането на работа, в крайна сметка се въртите в омагьосания кръг на безработицата.
От ключово значение е да направите всичко свързано с намирането на работа отговорно и старателно. Препоръчително е да се ангажирате с подготовка и търсене на подходящата позиция всеки ден, като можете да се фокусирате и върху изграждането на кариерен план.
Това е единственият начин, по който ще получите реална представа какви са възможностите на пазара на труда, конкуренцията и длъжностните характеристики за различните позиции.
2. Не знаете къде да търсите подходяща работна позиция
Намирането на работа не става по-лесна задача, когато не сте сигурни откъде да стартирате своето търсене, а това може да удължи периода на безработица.
Чрез кариерната платформа Kaderabotim.bg, посветена на служителите и работодателите в България, вие ще можете лесно да комуникирате директно с работодатели и компании, които имат подходящи за вас позиции. Създаването на потребителски акаунт ви позволява да разберете повече за условията на труд, които предлагат българските работодатели, а скоро и да намерите подходящи обяви за работа.
В иновативната платформа ще намерите още информация за водещите компании в страната на база анонимни отзиви от трудовия опит на предишни и настоящи служители в компанията. По този начин ще се запознаете с фирмената култура и работната среда в компаниите, още преди да сте кандидатствали в тях.
3. Липса на професионална квалификация, отговаряща на длъжността
Възможно е вашият професионален профил да не отговаря на изискванията за работното място, на което сте кандидатствали.
Когато се насочвате към работа, която не е съвместима с вашето образование и опит, вие рискувате да получите директен отказ от страна на работодателя. Причината е несъответствието в знанията и уменията, нужни на работното място, и квалификацията, с която разполагате към този момент.
Прочетете внимателно изискванията за работа и бъдете честни към себе си. Бихте ли се ангажирали с тази роля и вярвате ли, че можете да предложите необходимото? За да обогатите своите знания и опит, можете да се насочите към обучителни програми и курсове.
Важно е да имате предвид, че връзката служител-работодател е сътрудничество и както при всяко сътрудничество, и двете страни искат да спечелят.
4. Автобиографията ви е твърде обща или прекалено детайлна
Често работодателите отхвърлят кандидати, които са „добри във всичко” или такива, които споделят неуместни подробности от предходни работни задачи. Това, което ги интересува, е дали притежавате характеристиките, необходими именно за конкретната позиция.
Важно е да оптимизирате своята автобиография, задавайки си следния въпрос: „Как мога да докажа, че съм най-подходящият кандидат за тази длъжност?” и преценяйки кои ваши качества да изтъкнете.
В случай, че не сте сигурни как да оптимизирате автобиографията си, можете да използвате шаблоните за автобиография на Kaderabotim.bg, които са адаптирани спрямо настоящите стандарти.
Креативността и новите идеи за винаги добре дошли, ако чрез тях можете да представите опита си по най-добрия начин. Една от възможностите, които неимоверно ще заинтригуват потенциалния ви работодател, е създаването на видео CV.
5. Отивате на интервю неподготвен
Не знаете подробности за компанията, не знаете каква заплата искате, нямате въпроси към специалиста по подбор на персонал. Това е основна предпоставка за получаване на отказ при кандидатстване за работа и безработица в дългосрочен план.
Изгответе стратегия и изберете няколко целеви компании, за които да научите всичко. Записвайте всеки път, когато получите покана за интервю и се уверете, че знаете достатъчно за дейността на бизнеса и за каква работна позиция сте кандидатствали.
За да оставите по-силно впечатление у потенциалния ви работодател, подгответе поне два въпроса, които да зададете в края на интервюто.
Заключение
Намирането на работа може да се окаже предизвикателство дори за най-квалифицираните търсещи, които не предприемат правилен подход.
Изяснете целите си, персонализирайте автобиографията си, свържете се и се подгответе. Простите промени биха могли значително да увеличат вашите шансове, като ви поставят пред конкуренцията и ви донесат очакваните резултати.
Изпитвате ли трудности в намирането на работа?
Разкажете ни повече за опита си и станете част от кариерната общност на Kaderabotim.bg – нека заедно подобрим прозрачността на пазара на труда в България!
Прочетете всички статии за
Без категорияСподелете
Това, което прочетох си заслужава:
Коментари
0 коментари
Влезте в акаунта си и добавете своя коментар
Без категория
Абонирайте се за бюлетина
Прочетете интересни статии от сътрудници на Kaderabotim.bg