Share
Защо и как да се отървете от перфекционизма на работа
Префекционимът е черта на характера, срещана при много хора, която олицетворява нуждата всичко винаги да бъде направено по възможно най-добрия начин, включително и на работното място.
В някои случаи перфекционизмът има положително влияние, защото ви кара да се справяте с работата си отлично, но в повечето случаи може да доведе до излишно напрежение, предизвикано от прекалено високите стандарти, които си поставяте.
В статията ще ви запознаем по-подробно с перфекционизма, вредите от него и как да се справите в случай, че сте свръх перфекционист.
Как да разпознаем перфекционизма?
Перфекционистите са хора, които изпипват нещата до последния детайл. За тях допускането на грешка и най-малкото несъвършенство може да доведе до притеснение, безпокойство и дори тревожност. Обикновено нуждата всичко да е отлично идва от подсъзнателното им желание да държат всичко под контрол, включително работните си проекти, както и целия работен процес.
Ако сте от хората, които инстинктивно се самообвиняват, когато допуснат грешка или получат негативна обратна връзка, то вероятно сте перфекционисти.
Защо перфекционизмът е вреден на работното място?
- Негативни емоции
Най-просто казано – перфекционизмът създава излишно напрежение. „Перфектно“ свършената и „добре“ свършената работа са две коренно различни понятия за хората, които искат всичко да бъде по най-добрия възможен начин. В случай, че работата е просто „добре“ свършена и с леки забележки, перфенсионистите изпитват силно недоволство и удовлетворение от работата и себе си.
Факт е, че положителната нагласа на работното място е от голямо значение. Ако човек системно е напрегнат и недоволен от представянето си, това чувство става по-силно от него и води до негативни емоции, които му пречат психически или пък застават на пътя на отношенията му с колегите.
- Неспособност за приемане на критика
Ако сте перфекционисти, то вие знаете, че обратната връзка може да предизвика изключително голям стрес. Всеки път преди подобна оперативка коремът ви се свива на топка и започвате да преглъщате тежко, защото се боите, че ще ви кажат нещо негативно относно работата ви. Типично за перфекционистите е в някои случаи дори да заемат отбранителна позиция при получаване на обратна връзка и да се опитват да опровергаят отсрещния. Те биха направили всичко, за да докажат, че работата им е отлична. В по-редки случаи перфекционистите приемат обратната връзка тихо и мирно, но вътрешно болезнено обвиняват себе си за всяка конструктивна критика, изречена спрямо работата им.
Тези емоции могат да доведат до продължително чувство за недоволство и да възпрепятстват добрите отношения с колегите, защото пораждат гняв срещу конкретния колега.
- Риск от прегряване
Прегряването или синдромът на професионалното изчерпване („бърнаут“) се свързва с работата на високи обороти за дълъг период от време. За човек, който винаги работи упорито и възможно най-ефективно, това усещане никак не е чуждо. Перфекционистите трудно отлагат днешната работа за утре и си тръгват от офиса, когато работното им време приключи.
Как да се справите с перфекционизма?
Вечно се твърди, че характерът или вътрешната природа на един човек не може да се промени, но това съвсем не е така. С правилните методи можете да изкорените перфекционизма.
Ето няколко съвета, които могат да отбележат началото на едно по-спокойно ежедневие на работното място:
- Дръжте се със себе си като с приятел
Първата реакция на перфекционистите при недобре свършена работа е да започнат да обвиняват себе си, което често пъти води и до спад в самочувствието. В такива случаи е редно да си представите, че говорите на свой приятел или роднина, на когото току-що са му казали, че проектът, който е създал, не е на достатъчно добро ниво. Вероятно никога не бихте го обидили, а точно обратното – ще го успокоите и ще го уверите, че човек се учи от грешките си, а те го изграждат като професионалист. Отнасяйте се така и към себе си и вижте разликата в начина, по който ще се почувствате.
- Не определяйте стойността си единствено чрез работата
Повечето перфекционисти определят това колко са стойностни като хора на база на постиженията си в кариерен план. Истината е, че това, което сме вътрешно олицетворява нас самите – характерът ни, добротата, всеотдайността и т.н. Упражнявайте този модел на мислене и обърнете внимание на вътрешния си глас. Всеки път, в който той изрече нещо негативно за вас самите или работата ви, го заменете с нещо позитивно.
- Поставете се на първо място
Перфекционистите нямат навика да отделят време и грижи за себе си, защото, както вече споменахме, те не определят себе си на база на цялостната си личност, а на база на успехите си. Поради тази причина често пъти те неглижират здравето си – стоят будни до късно вечер, за да приключат проектите си, и да не отделят време за обедна почивка, за да не прекъснат работата си.
Започнете да се грижите повече за себе си. Правете малки жестове към вас самите първо в свободното си време, а след това и на работното място. Отидете на разходка след работа, в която да си позволите да съберете мислите си. През уикенда се отдайте на любимата си книга, вместо от сега да започнете да се притеснявате за понеделника. В офиса пък навийте алармата си така, че на всеки час да звъни, за да ви напомня да си взимате кратка почивка.
„Повторението е майка на знанието“ са казали мъдрите хора. Колкото повече повтаряте дадено действие, толкова по-натурално за вас ще става то. Затова практикувайте съветите по-горе възможно най-често и си позволете да се насладите и на техните резултати, а не само на резултатите от работата си.
Перфекционисти ли сте на работното си място?
Споделете ни повече за вашия професионален опит още сега!
Включете се в нашата платформа Kaderabotim.bg – нека заедно подобрим прозрачността на пазара на труда в България!
Read all the articles about
No categoriesShare
What I read is worth it:
Comments
0 comments
Access your account and add your comment
No categories
Subscribe to the Newsletter
Read articles of interest from Kaderabotim.bg contributors