Share
Защо е важно да намерите ментор по пътя на кариерното ви развитие и как да го направите?
Независимо колко опит има човек, ако желае да се развива кариерно, то нуждата от ментор е безспорна. Това е човек, който ще бъде до вас, за да ви помага чрез своя собствен натрупан опит и изградени контакти. Често подобни хора спестяват време и усилия, като ви показват вече “отъпкан” път без да има нужда да преминавате през същите препятствия сами. Освен това, получавате ценна обратна връзка, която да ви помогне да се подобрите, както и по-голяма увереност, защото знаете, че имате човек или група от хора зад гърба си, готови да ви помогнат.
Ментор за вас може да бъде всеки човек, на чиито постижения се възхищавате. Ментор може да бъде общност от хора, към която желаете да принадлежите. А най-хубавото е, че няма нужда да се ограничавате само до един наставник, когато имате желания и амбиция да растете в своята кариера.
Как да си намерите ментор?
1. Помислете кои са вашите силни и слаби страни и кои са целите, върху които искате да работите със своя наставник
Преди да започне търсенето на ментор е важно да знаете отправната си точка. Направете си списък със силните и слабите си страни. След това помислете върху кои от тях ще поставите фокус и следователно какъв настойник ви е нужен и в коя сфера спрямо вашата желана кариера и вашите цели.
2. Търсете на различни места и бъдете конкретни в исканията си
Ходете по различни кариерни събития, свързвайте се хора в LinkedIn, следете за отворени стажантски позиции или дори попитайте своите роднини, близки и приятели. Този ментор, който търсите, може да е навсякъде около вас. Когато го намерите, не забравяйте да поставите точно и ясно очакванията си. Предложете план за постигането на целите ви, който заедно да обсъдите, а след това и да приложите в действие.
3. Бъдете проактивни и давайте обратна връзка
Тъй като вие сте човек, който иска резултати, е съвсем логично да полагате и допълнителни усилия всеки ден. Покажете ентусиазъм, питайте възможно най-много въпроси, изпълнявайте задачите си и изразете своята благодарност. Добра идея е и да дадете своята обратна връзка също. Това, че менторът ви вероятно има повече кариерен опит, не означава, че също не може да се учи от вас и да си взима бележки, за да се подобри. Процесът е най-успешен, когато е двустранен.
4. Присъединете се към професионални организации и клубове
Много индустрии имат професионални организации, клубове или асоциации, които организират редовни събития и семинари. Членството в такива организации ви дава достъп до мрежа от опитни професионалисти и потенциални ментори. Активното участие в тези събития и инициативи ще ви позволи да се запознаете лично с хора, които могат да ви помогнат в развитието на вашата кариера.
5. Разгледайте програми за менторство във вашата компания или университет
Често компании и учебни заведения предлагат официални програми за менторство, които свързват по-опитни професионалисти със служители или студенти, които търсят насоки и подкрепа. Свържете се с отдела за човешки ресурси или студентските служби, за да разберете дали има такива програми и как можете да се включите. Тези програми са отличен начин да намерите ментор, който е ангажиран с вашето развитие.
Заключение
В заключение, всеки един човек, който желае да се развива успешно и устойчиво в своята кариера се нуждае от наставник, който да му помага в трудностите чрез натрупаните от опита си знания. Това може да е човек, бъдещ ментор, който може да срещнете навсякъде, стига да знаете какво търсите и кои са целите, които желаете да постигнете. Важно е и двете страни да са готови да отделят нужните време, старание и енергия, за да бъде менторството ефективно и да постигнете желаните резултати в кариерен план.
А вие имали ли сте ментор? Как ви е помогнал в кариерата ви? Споделете с нас!
В платформата Kaderabotim.bg можете да споделяте всичко за работната среда в България.
В уебсайта ни ще откриете полезна информация както за работещите, така и работодателите! Станете част от платформата и нека заедно повишим информираността за пазара на труда в България!
Read all the articles about
Mission Career planning Internships and volunteering Students Labour marketShare
What I read is worth it:
Comments
0 comments
Access your account and add your comment
Mission
Subscribe to the Newsletter
Read articles of interest from Kaderabotim.bg contributors