Share
Как да водите успешни преговори за по-висока заплата?
Воденето на преговори за заплата може да се стори плашещо за немалко хора. Обсъждането на заплати на работното място не е от любимите теми нито на работодателите, нито на служителите. Истината обаче е, че всеки един служител има пълното право да преговаря своето заплащане и да се бори за възнаграждението, което смята, че заслужава.
В тази статия ще подчертаем важността на преговорите за заплата и ще споделим стратегиите, които ще доведат до успешни резултати и ще ви помогнат да получите това, което желаете.
Защо преговорите за заплата имат значение?
Въпреки че мнозина смятат преговорите за заплата за загуба на време, истината е, че те могат да бъдат полезни както за вас, така и за вашия работодател. Ето какви са двата възможни изхода от преговорите:
- Повишаване на заплатата
Разбира се, ако и служителят, и работодателят са на едно мнение и разговорите са успешни, резултатът ще бъде увеличение на финансовото ви възнаграждение;
- Подобряване на комуникацията
Дори и преговорите да не успеят да удовлетворят исканията ви за по-висока заплата, фактът, че сте инициирали този разговор, ще покаже на работодателите ви, че имате мотивация и желание да се развивате в тяхната компания и, че сте достатъчно смели да водите некомфортни диалози.
Може да ви се наложи да преговаряте за заплатата си, когато започвате работа в нова компания или когато искате да получите по-голямо възнаграждение на сегашната си длъжност.
Преговори за заплата при започване на нова работа
Ако започвате нова работа и искате да заявите още в началото, че желаете да получите по-високо възнаграждение, отколкото ви предлагат, е необходимо да покажете качествата и мотивацията си по убеждаващ начин.
Започнете, като проучите диапазона на заплати, които служителите получават в тази сфера на заетост и работна позиция и заявете заплата близо до горната граница в този интервал. Това ще покаже на работодателите ви, че сте добре информиран за тенденциите в заплащането на пазара на труда и че имате увереност в собствените си умения.
Ако сте несигурни и имате притеснения относно интервюто при кандидатстване за нова работа, вижте кои са най-често задаваните въпроси и как да отговорите умно на тях, за да си гарантиране успех на първата среща с потенциалния ви работодател.
Преговори за увеличаване на настоящата заплата
Ако вече имате опит на актуалната си работа и смятате, че моментът за по-висока заплата е настъпил, е необходимо да се подготвите със солидни аргументи, които да представите пред работодателя си. Важно е да успеете да го убедите, че вашата стойност на служител е по-висока от възнаграждението, което получавате за труда си на този етап.
Как да се подготвите за преговорите за заплата?
1. Изтъкнете позитивните си качества
Този съвет може и да ви се стори очевиден, но истината е, че ако нямате стабилна основа, съставена от аргументи защо заслужавате по-висока заплата, работодателят ви няма да се съгласят с исканията ви и резултатът от тези преговори ще бъде неуспешен.
Помислете си добре защо искате по-високо възнаграждение, защо го заслужавате и кои са качествата, които сте развили през последните месеци, и се подгответе с отговори на тези въпроси.
2. Изберете правилния момент
От изключителна важност е да преговаряте в подходящ момент. Ако в компанията ви се водят месечни или годишни разговори, засягащи вашите резултати, е добра идея да започнете този разговор тогава. Работодателят ви ще бъде по-склонен да ви изслуша и да обсъди потенциалното ви повишение спрямо актуалните ви резултати.
3. Не се сравнявайте с колеги
Съветваме ви да избягвате сравненията с други служители от компанията пред работодателя си. В ситуация като тази той може да се засегне и да помисли, че критикувате начина, по който ръководи своя екип. Вероятно е и да се създаде напрежение между вас и колегите ви, тъй като съществува възможност те да ви помислят за надменен. Преговорите за заплата засягат вашите качества, затова се съсредоточете само и единствено върху тях.
4. Изслушайте обратната връзка
Не бъдете предубедени и бъдете отворени към дискусия. Възможно е работодателят ви да не се съгласи с вашите аргументи веднага или да сподели защо компанията не може да отговори на очакваното възнаграждение. Това е добра възможност да получите обратна връзка за вашето ниво на работа и да разберете какво можете да подобрите.
Не приемайте отказа лично и не прибягвайте към мисълта за напускане, ако желанията ви за по-висока заплата не бъдат удовлетворени. Благодарете за искреността и покажете готовност, че ще продължите да се усъвършенствате и да давате най-доброто от себе си в компанията.
5. Преговаряйте за опции извън заплатата
Основното трудово възнаграждение е главният мотиватор и награда за добре свършената работа, но съществуват и алтернативни методи, които могат да донесат допълнителна стойност в дългосрочен план.
Вместо парично увеличение на заплатата можете да поискате социални привилегии към договорните отношение между вас и вашия работодател. Много служители например биха оценили повече възможността за гъвкаво работно време и дистанционна работа или инвестиция в курсове и професионални обучения за развитие в сферата.
Заключение
Бъдете оптимисти и имайте увереност в собствените си възможности. Обосновете ги ясно и точно, подчертайте защо заслужавате по-висока заплата и не се засягайте, ако исканията ви не бъдат уважени веднага.
Винаги се старайте да подобрявате резултатите си на работното място и да бъдете най-добрата версия на себе си. Бъдете смели и не се страхувайте от нови промените. Ако вършите работата си качествено, усилията ви ще бъдат възнаградени в правилния момент.
Удовлетворени ли сте от възнаграждението, което получавате? Сравнете заплатата си с други служители в сектора в платформата на Kaderabotim.bg – нека заедно подобрим прозрачността на пазара на труда в България!
Read all the articles about
No categoriesShare
What I read is worth it:
Comments
0 comments
Access your account and add your comment
No categories
Subscribe to the Newsletter
Read articles of interest from Kaderabotim.bg contributors