Share
7 съвета как да придобиете опит на нова работа
7 съвета как да придобиете опит на нова работа
Искате да натрупате опит на нова работа, но не знаете как и откъде да започнете?
Ще ви разкажем една история за млада дама, с която бяхме на коучинг - не можеше да си намери работа в сферата на счетоводството. Занимавала се е с продажби до този момент и бе последна година в УНСС, но няма никакъв опит в счетоводството. Просто искаше да се насочи към различна сфера. Познато, нали?
Когато я попитахме защо е избрала тази професия, тя сподели, че обича да работи с цифри. Когато има несъответствие или определени изчисления не излизат, това я вълнува искрено и я кара да търси източника на грешките, докато не намери правилното решение. Разказвайки ни тези неща, почувствахме нейната безгранична страст и се зарадвахме, защото вярваме, че когато човек следва именно страстта си, то той е истински щастлив.
„Какво направихте до момента, за да ви наемат на нова работа?” - въпрос, чийто отговор много силно искахме да разберем от разговора ни с нея.
С тъжна нотка тя ни сподели:
„Кандидатствах за много обяви, ходих на интервюта, но нищо не се случи. Не знам защо. Някои работодатели изобщо не ми отговориха, а други ми казаха, че нямам достатъчно опит в счетоводството. Позициите, за които кандидатствах, бяха стажантски или изискваха много малко опит!”
Да, тя не бе сигурна дали проблемът е в съдържанието на автобиографията ѝ или пък не представя себе си по най-добрия възможен начин по време на интервю.
Тогава се опитахме да я насърчим и споделихме 7 съвета как да придобие опит на нова работа, с които да бъде по-уверена и да кандидатства смело за правилното работно място, без значение, че е в съвсем друга посока от досегашните ѝ познания. Тя искаше не само нова работа, но и да развие кариера в ново професионално направление.
1. Първото впечатление, което правите, е чрез вашата автобиография!
Постарайте се да оптимизирате толкова добре всяка информация, която сте включили вътре, че не само да покажете колко можете или знаете, но и че имате интереси, които биха били полезни за вашия бъдещ работодател. Прочетете повече статии по темата, в интернет пространството има достатъчно различни предложения как да се откроите сред мнозинството от кандидати, но ваша главна цел е да се погрижите да имате въздействаща автобиография (включително бихте могли да направите по-добре впечатление с по-различно оформление и дизайн на CV-то ви.)
2. Намерете начин да натрупате опит в желаната сфера.
Да вземем например счетоводството - бихте могли да потърсите човек, който е квалифициран в тази област и от когото бихте могли да почерпите ценни знания - от вас се иска да го наблюдавате как работи, да ви обяснява и евентуално да ви даде няколко задачи, чрез които да изградите по-ясна представа дали тази нова професия ви е интересна, колкото сте си представяли и дали би била правилна за вас.
Важно е не само да имате желание да се развивате, но и да направите една крачка напред. Търсейки информация за позицията, запознавайки се в детайли с отговорностите, четейки повече за нея, гледайки различни курсове или обучения, ще сте много по-запознати, отколкото просто да кажете, че харесвате числа на бъдещия си работодател и искате да бъдете счетоводител, нали? Именно тогава новата работа се превръща в осъзнат избор.
3. Опитайте със стажантска програма - без значение дали е платена или не.
Обикновено повечето стажанти стартират с неплатен стаж, като по този начин те влагат своето време, желание и страст за развитие, докато натрупат опит и започнат да практикуват все по-активно. Ако желаете силно да бъдете специалист в нова сфера, то от вас се иска да се отдадете изцяло и да бъдете готови за много различни знания, които ще усвоите.
4. Попитайте на настоящата си работа, ако имате такава, дали бихте могли да прекарате няколко часа в счетоводния отдел.
Така ще може да наблюдавате директно счетоводителя на компанията, докато прави отчети. Вашето желание за учене и самоусъвършенстване е основополагащо и ви препоръчваме да споделите за него на работодателя си. Ако той не е съгласен по някаква причина, бихте могли да зададете подбрани важни въпроси, които ви интересуват, на счетоводителя, а той от своя страна да прецени до каква степен да ви даде повече информация по темата.
5. Помолете семейството и приятелите си да препоръчат счетоводител, с който са работили или за когото знаят, че е опитен.
Свържете се с него и поискайте да ви покаже повече от своето работно ежедневие. Така би могъл да ви помогне да видите и приложите на практика наученото в университета или колежа.
6. Настоящите колеги също биха ви споделили как са стартирали без опит на нова работа.
Така ще научите как са открили своята професия и какво ги е стимулирало да продължават да се развиват, въпреки трудностите през първите няколко години от придобиване на нужната квалификация. От вас се иска само да бъдете проактивни и да водите свободно комуникация с тях.
7. Не се отказвайте, докато не намерите начин да приложите на практика наученото на теоретично ниво.
По този начин ще затвърдите знанията си, ще ви стане по-ясно как се води счетоводство, например, и ще натрупате нови, които ще ви помогнат в намирането на мечтаната работа.
А знаете ли какво ни каза това вече много по-усмихнато момиче и с уверено изражение в края на диалога ни?
“Не се бях сетила за тези опции. Ще започна да разпитвам и ще намеря кой да ми покаже и да ми предаде повече знания. Имам предвид няколко души, с които се надявам скоро да говоря!”
Личеше си, че вътрешното ѝ състояние се промени! Приемаме за мисия всеки такъв разговор, защото именно чрез съвети, оптимизъм и мотивация се постигат изключителни резултати.
Много пъти, когато сме в началото на кариерата си, липсата на опит е фактор, който ни пречи да намерим лесно нова работа. Ограничаваме себе си, като си мислим, че можем да натрупаме опит само ако сме действително наети на конкретна позиция - това е погрешно схващане. Както сами виждате, има много начини, по които можем да получим опит, независимо от професията, която искаме да овладеем. И именно в прилагането на тези съвети се крие една малка тайна - няма лесно начало, но има извоювано такова!
Ако все още сте скептични за тези съвети, то нека ви кажем и още една гледна точка - човекът, който би ни учил всъщност ще получи добра възможност да подобри своите комуникационни умения, взаимоотношения и дори креативност. А и ще му помогнем да си припомни някои специфики в работния процес, които обяснявайки ги на друг човек, могат да избистрят всяка въпросителна, появила се по повод работен ангажимент.
Искате ли да ни споделите как започнахте вашето професионално развитие? Бихте ли дали съвет на тепърва стартиращите на нова работа и професия? Включете се в нашата платформа Kaderabotim.bg.
Read all the articles about
No categoriesShare
What I read is worth it:
Comments
0 comments
Access your account and add your comment
No categories
Subscribe to the Newsletter
Read articles of interest from Kaderabotim.bg contributors