Споделете
Уволнение: Видове уволнения и вашите права (част 2)
Запознаването с видовете уволнения и вашите права според Кодекса на труда е задължително, за да сте добре осведомени за правоотношенията ви с настоящ или потенциален работодател.
Познанията за причините за уволнение и правата, които имате, ще ви позволи лесно да разпознаете дали мениджърът ви се отнася коректно с вас и дали имате право да оспорите неговото решение пред съда.
В днешната статия ще ви представим различните видове уволнения, какво да следите при настъпването им и кои работни лица са защитени от уволнение.
Видовете уволнения и правата на служителя
Прекратяване на трудов договор по желание на работодателя
Ако работодателят е инициаторът на прекратяването на договора, уволнението може да се извърши по няколко начина:
- Прекратяване на трудов договор по време на изпитателния срок (чл. 71, ал. 1)
Ако трудовият договор включва изпитателен срок, работодателят може да уволни служителя стига да го направи преди въпросният срок да е изтекъл. В този случай единственото обезщетение, което се дължи на служителя, е за неизползван отпуск.
- Прекратяване на трудов договор срещу уговорено обезщетение (чл. 331)
Работодателят е способен да предложи прекратяване на трудовия договор по взаимно съгласие. Ако служителят приеме, той получава право да получи обезщетение в размер на минимум 4 брутни заплати, но двете страни могат и да се договорят допълнително.
Възнаграждението в този случай се изчислява на база последната заплата, която работникът е получил. Това включва трудови възнаграждения, добавките за допълнително изработено време и други бонуси.
- Уволнение поради липса на качества за ефективно изпълнение на работата (чл. 328, ал. 1, т. 5)
Ако служителят е неспособен да се присособи към работната среда, не отговаря на изискванията на определената длъжност, отразени в длъжностната му характеристика, и не показва желание да се интегрира в колектива и да подобри резултатите си, работодателят може да прекрати трудовия договор след писмено предизвестие.
Важно е как работодателят представя аргументите си за уволнение пред служителя. Необходимо е те да бъдат конкретни и безпристрастни, като също така е нужно да бъдат подкрепени с конкретни примери, базирани на вътрешни отчети на компанията или на наблюденията на други служители.
Уволнение при извънредно положение
Съществуват и обстоятелства, които могат да провокират уволнение при извънредно положение, извън контрола на служителя или работодателя. Тези случаи настъпват в следните ситуации:
- Закриване на предприятието или конкретен отдел в организацията
Ако има едно нещо, което пандемията доказа, е, че възможността компания или организация внезапно да генерира драстичен спад в приходите и да затвори врати е напълно реална.
В тези случаи служителите биват информирани за освобождението с едномесечно предизвестие. При неспазване на това условие работникът може да се възползва от правото си на обезщетение от работодателя в размер на брутното трудово възнаграждение.
- Съкращаване на щата
Тази причина за уволнение е изключително популярна, но поради липсата на законосъобразност отпада сравнително често в съда.
Ако такова съкращаване настъпи, е необходимо всички законови изисквания по чл.333 от Кодекса на труда да бъдат стриктно и внимателно спазени.
- Невъзможност за изпълнение на трудовия договор
Кодексът на труда не уточнява кой е отговорен за невъзможността за изпълнение на трудовия договор в този случай.
При настъпване на такъв тип уволнение, вие имате право да знаете в какво за изразява невъзможността. В повечето случаи се изпълнява акт за установяване на причините за неспособността трудовият договор да се изпълни, въпреки че нито една от двете страни не е виновна за тях. Само тогава този тип уволнение може да се счита за обективен.
Причина за невъзможност за изпълнение на трудовия договор може да бъде осъждане на служителя за престъпление, изтекъл срок за пребиваване в чужбина и други.
Закрила от уволнение
Определени групи служители са защитени от уволнение освен ако няма намеса на Инспекцията по труда. Работниците, които имат по-специални права и не могат да бъдат съкратени или дисциплинарно уволнени според Кодекса на труда, са:
- работничка или служителка, която е майка на дете до 3-годишна възраст;
- трудоустроен работник или служител;
- работник или служител, който е започнал ползването на разрешения му отпуск;
- работник или служител, който е избран за представител на работниците и служителите по реда на чл. 7, ал. 2 и чл. 7а, за времето, докато има такова качество;
- работник или служител, който е избран за представител на работещите по безопасност и здраве при работа от общото събрание или от събранието на пълномощниците по реда на чл. 6, за времето, докато има такова качество;
- работник или служител, който е член на специален орган за преговори, на европейски работнически съвет или на представителен орган в европейско търговско или кооперативно дружество, за времето, докато изпълнява функциите си;
- работник или служител, който е член на синдикалното ръководство в предприятието на териториален, отраслов или национален ръководен изборен синдикален орган;
- работник или служител, боледуващ от болест, определена в наредба на министъра на здравеопазването, като: исхемична болест на сърцето;
- активна форма на туберкулоза; онкологично заболяване; професионално заболяване; психично заболяване; диабет.
Заключение
Доброто познаване на правата на служителя в случай на освобождаване от длъжност е от ключово значение и за работника, и за работодателя. Ако служителят е запознат с Кодекса на труда, той лесно ще успее да прецени ситуацията и отношението на работодателя. Бъдете информирани и се доверете на Kaderabotim.bg – вашия вечен помощник по пътя на кариерните предизвикателства.
Запознати ли сте с правата си като служител в случай на уволнение? Споделете ни опита си с ваш предишен работодател в Kaderabotim.bg – нека заедно подобрим прозрачността на труда в България!
Прочетете всички статии за
Без категорияСподелете
Това, което прочетох си заслужава:
Коментари
0 коментари
Влезте в акаунта си и добавете своя коментар
Без категория
Абонирайте се за бюлетина
Прочетете интересни статии от сътрудници на Kaderabotim.bg