Проучване на Kaderabotim.bg: Работят ли служителите по време на отпуск

19.09.2023
6 мин
Проучване на Kaderabotim.bg: Работят ли служителите по време на отпуск

Споделете

 

Всички обичаме почивките, независимо дали са тихи или активни, с цялото семейство край морето или сами на някой планински връх. Но натоварването в офиса, желанието да помогнем на колегите си, липсата на способност да поставяме здравословни граници или дори страхът от загуба на работата ни често ни карат да работим по време на празниците. 

Ние от Kaderabotim.bg, като част от WhereWeWork - най-голямата онлайн общност на служители в Румъния и една от най-големите в Централна и Източна Европа, вярваме, че обратната връзка е основополагаща за постигането на повече прозрачност на пазара на труда и открит диалог за нуждите на служителите и работодателите. Точно за това посветихме последното ни проучване на темата за “Работата по време на отпуск”. 

Проучването беше проведено в периода 1 - 8 септември тази година и в него взеха участие 11 410 служители на възраст между 18 - 65 години от България, Румъния, Молдова, Гърция и Унгария. От тях - 6 082 са и родители, които споделиха как се справят с работата и отглеждането на децата си в периода на дългата лятна ваканция. 

 

Любопитни ли сте да разберете колко хора са работили по време на отпуската си?

Днес ще се докоснем до някои интригуващи статистически данни, които разкриват начина, по който българите си почиват и как тяхната работа влияе върху техните отпуски. 49% от служителите в България са съдействали за работни задачи по време на отпуската си, а около 65% от казват, че са успели да се отпуснат и да се откъснат от работните си задължения по време на почивката. Тези резултати са доста сходни на регионално ниво, като най-голям е процентът при служителите в Унгария - 71%.

Интересен е и фактът, че отново около 49% от нашите сънародници са споделили, че последната им почивка без работни ангажименти е била през текущата година, а 12% твърдят, че никога не са работили по време на отпуската си. Има обаче и такива, които може би са имали нужда от по-голяма доза релаксация, тъй като 20% от служителите казват, че последната почивка, през която не са работили е била преди 2-5 години, а 10% - твърдят, че никога не са успявали да се отдадат напълно на почивка и винаги са били заети с работа. 

За сравнение, на регионално ниво молдовските служители са тези, които работят най-много, когато са в почивка - 22% от тях са работили по време на всички почивни дни досега. От друга страна, гърците са най-малко склонни да се отпуснат по време на почивка - само 51% казват, че успяват да се насладят на ваканцията си, докато в Унгария този процент е най-висок - 71%.

Ако се чудите каква е средната продължителност на отпуската на българските служители, то добрата новина е, че много от тях са успели да вземат заслужените си почивки през лятото на 2023 г. Според статистиката 78.08% от българите са си взели отпуск това лято. Сравнено с регионалните стойности, България се държи доста сходно, като процентите за взети отпуски в другите държави варират между 75% (Република Молдова) и 83% (Унгария).

 

Каква отпуска си вземат българските служители?

Сега, нека разгледаме продължителността на отпуските. 24% от българските служители са си взели отпуск за период между 5 и 9 работни дни през този летен сезон, докато 15% са избрали по-кратки почивки, с продължителност по-малко от 5 работни дни. Има и такива, които са решили да се насладят на по-дълъг период на релаксация - 18% са поискали отпуск за 10 работни дни, а 10% са отделили цели 15 работни дни за отпуск.

За сравнение с другите държави в региона, България и Румъния са водачи по продължителност на отпуска от 5 до 9 работни дни. В същото време, в Молдова цели 31% са си взели почивка за повече от 15 работни дни, а в Гърция и Унгария са предпочели по-кратки отпуски, с продължителност по-малко от пет работни дни.

 

Как работят служителите в региона, когато са във ваканция?

Когато става въпрос за отпуск, всеки от нас мечтае за пълноценен отдих и релаксация, далеч от работните задачи. Но реалността понякога изглежда малко по-различно. Да разгледаме как се справят служителите в България, Румъния, Молдова, Гърция и Унгария с работните ангажименти по време на почивка.

На първо място, не е изненадващо, че 49% от служителите в България са заявили, че колегите и ръководителите им се свързвали с тях по време на отпуск с различни работни задачи. Изглежда, че някои от нас трудно си гарантират пълната изолация от работата. От тях, 12% са заявили, че са се свързали с тях, но за казали, че не работят по време на почивка. На регионално равнище служителите от Република Молдова най-често са обект на контакт по време на отпуск, за да решат работни задачи и 56% са се съгласили да съдействат.

Със сигурност, служебната поща също играе роля в този сценарий. В сравнение с другите пет държави, само 52% от българските служители проверяват своята служебна електронна поща по време на почивка. В Република Молдова, например, този брой достига 72%.

Но нека не забравяме и тези, които вземат работата със себе си по време на отпуск. На 31% от българските служители не им е проблем да вземат лаптопите си на почивка, за да бъдат сигурни, че могат да се справят със всякакви неочаквани работни ситуации. Този процент се повишава значително в Република Молдова, където 53% правят същото, в Гърция (46%), Унгария (36%) и Румъния (31%).

За някои обаче, работата по време на отпуск не е задължително неприятна. Около 18% от българските служители казват, че наистина се наслаждават на този процес и че за тях няма ясна граница между работата и почивката.

Въпреки това, трябва да се обърне внимание на факта, че 36% от българите се притесняват да работят по време на отпуск, дори ако това става рядко, а 31% не се притесняват, ако им се наложи да свършват някаква дребна работа по време на почивката. На регионално ниво - в Унгария е най-голям броят на служителите (33%), които са недоволни, защото работата в отпуск се е превърнала в навик на компаниите, в които работят. От друга страна, в Гърция най-много служители са недоволни от това, че работят в отпуск, въпреки че това се случва рядко (52%).

 

Настояват ли за промяна българските служители и искат ли наистина да се насладят на отпуската си?

Както статистиката показва, проблемът с работата по време на отпуск може да се разреши, стига човек да има достатъчно желание. Приблизително 45% от българските служители са разговаряли с ръководителите си и са намерили решение, а 23% планират да обсъдят тази тема с работодателя си. Това е важно послание и за работниците, и за работодателите - да се говори открито и да се намират балансирани решения, които да позволят на хората да имат качествен отпуск и баланс.

От друга страна, 20% от българските служители казват, че са разговаряли с ръководителите си, но ситуацията не се е променила, а 12% от анкетираните открито заявяват, че се страхуват да говорят по този въпрос. В Гърция е най-голям процентът на служителите, които не са получили разбиране за ситуацията - 24%, а в България е най-голям процентът - 45% на служителите, които смятат, че ситуацията се е подобрила.

 

Родители с деца по време на работа 

Според проучването 8% от работещите родители в България, са изпълнявали служебните си задължения с децата си вкъщи и не са отишли на почивка това лято. В Молдова този процент достига до 25.

От 11 410 респонденти в петте държави 6 082 са и родители, а около 41% от българските родители казват, че по време на лятната ваканция на децата си са работили с тях от дома и са ходили заедно на почивка.

 

Държави, в които родителите са работили, докато децата им са вкъщи, и са ходили заедно на лятна почивка:

 

- Румъния - 59% 
- Република Молдова - 40% 
- България - 41%
- Гърция - 39% 
- Унгария - 33%

 

Заключение

Работният пейзаж се променя, а балансът между работа и отпуск е ключов фактор за нашето благополучие. "Проучването ни показва данни за една тенденция, ускорена от пандемията, която на английски език се нарича workation - навикът да се работи в почивката.  За работещите на свободна практика това е начин на живот, същото важи и за тези, които наистина харесват това, което правят или се чувстват по-комфортно да се справят с определени работни ситуации, когато са в отпуск, вместо да имат пълна входяща поща, когато се върнат в офиса. Но всеки 5-ти румънски служител е притеснен от ситуацията, защото тази практика се е превърнала в навик в компанията, в която работи, което е обезпокоително. Проучването ни показва също, че около 45% от служителите в България са разговаряли с ръководителите си и проблемът е бил отстранен. Затова е важно служителите да говорят без страх, а работодателите да търсят решения, които да позволят на хората наистина да имат баланса между работата и личния живот, който всички искаме" - съветва Костин Тудор, главен изпълнителен директор на WhereWeWork.


А вие работили ли сте по време на отпуск? Бихте ли говорили с вашия работодател, ако ви се наложи да работите през почивката, но вие не желаете да го правите?’

Споделете ни в коментарите под тази статия!

Включете се в нашата платформа Kaderabotim.bg и вижте каква е обратната връзка на служителите за компанията, в която работят. 
Нека заедно подобрим прозрачността на пазара на труда в България! 

Прочетете всички статии за

Човешко поведение Баланс

Споделете

Това, което прочетох си заслужава:

Какъв е опита Ви с вашия работодател?

Добавете отзив

Създайте автобиография

Впечатлете веднага със CV в атрактивен формат

Създайте CV

Коментари

0 коментари

Абонирайте се за бюлетина

Прочетете интересни статии от сътрудници на Kaderabotim.bg