Право на допълнителен отпуск - кога и при какви причини? - част 1

13.06.2023
4 мин
Право на допълнителен отпуск - кога и при какви причини? - част 1

Споделете

 

В наша предишна статия ви споделихме, че в допълнение към годишния платен отпуск, регламентиран в Кодекса на труда и гарантиран на всички служители, работниците имат право на допълнителен отпуск в съответствие с трудовото законодателство. 

Допълнителен отпуск се взима за изпълнение на конкретни задължения - лични, семейни или обществени. Той се предоставя на служителя независимо от годишния платен отпуск или неплатения такъв.

Важно е да знаете, че предварително натрупаният трудов стаж не се изисква за ползването на допълнителен отпуск от служителя. Той може да се ползва винаги, когато налице е основание за него. 

 

В тази статия ще ви разкажем за 4 от 8-те случая според чл. 157 от Кодекса на труда (КТ), при които можете да се възползвате от така наречения допълнителен отпуск. В текста по-долу ще научите също как може да стане това, колко дни допълнителен отпуск ви се полагат и как ще бъдат заплатени те.

Не пропускайте да прочетете за останалите 4 случая във втората част от нашата статия.


В кои случаи имаме право на допълнителен отпуск?

1. При встъпване в брак

Един от случаите, за които имаме право на допълнителен отпуск, е встъпването в брак. Важно е да уточним, че става дума само за сключването на граждански брак. Този вид отпуск не се полага при църковни бракове или други ритуали по повод създаването на семейство.

За сключването на граждански брак ни се полага отпуск от 2 работни дни, като ако денят на събитието съвпада с полагащата ни се седмичната почивка, отпускът се ползва в първите 2 работни дни след нея. Това означава, че когато бракът се сключва в почивен ден - събота или неделя, работникът има право на този вид отпуск в понеделник и вторник в следващата работна седмица.

За да ползваме отпуска, е необходимо да отправим искане до работодателя ни, като в Наредбата за работното време, почивките и отпуските (НРВПО) не е предвиден специален образец за тази цел. За да оправдаем отсъствието ни, е нужно да представим пред работодателя, при връщането ни в работна среда, официален документ - копие от акта за сключен брак.

По време на отпуск подари встъпване в брак, на служителя се изплаща възнаграждение според уговореното в трудовия му договор или по споразумение между работодателя и служителя


2. При кръводаряване

Друг случай, за който имаме право на допълнителен отпуск, е кръводаряването.

В случай на кръводаряване ни се полага отпуск от 2 работни дни. Работодателят трябва да ни освободи от работа за деня на прегледа, както и за самия акт и 1 ден след него. Когато дните на прегледа или кръводаряването съвпадат със седмичната почивка (събота и неделя), отпускът се ползва в първите 2 работни дни след нея.

Няма ограничение колко пъти може да се ползва този вид отпуск.

За неговото ползване е необходимо да се отправи искане до работодателя, като в НРВПО не е предвиден специален образец за искането. Важно е служителят да посочи дните, през които ще ползва този вид отпуск, за да може работодателят да издаде писмена заповед за него. 

Здравните органи установяват деня на кръводаряването.

По време на отпуск при кръводаряване служителят получава възнаграждение според предвиденото в колективния трудов договор или по споразумение между работника и работодателя.

3. При смърт на близък роднина

Друг случай, за който имаме право на допълнителен отпуск, е смъртта на близък роднина.

За този случай ни се полага също допълнително отпуск от 2 работни дни, който не се застъпват с официалните ни почивни дни. Т.е. ако нуждата от ползване на този отпуск касае събитие по време на официален почивен ден, отпускът се отпуска за първите  2 работни дни след официалните или лични почивни дни. 

Можем да ползваме този вид отпуск, когато става дума за смърт на роднини по права линия като родител, дете, съпруг/а, брат, сестра, родител на другия съпруг/а и др. 

За искане на този вид отпуск не е предвиден образец, но е необходимо служителят изрично да поясни причините и дните за ползването му пред своя работодател.

За ползване на този вид отпуск са необходими документи, които доказват смъртта и наличието на връзка на родство или сватовство между починалото лице и лицето, искащо да ползва отпуска. Такива документи са смъртният акт, удостоверението за наследници и удостоверението за граждански брак. Служителят може да даде на своя работодател или копие от смъртен акт, или бележка, издадена от съответната община, която удостоверява обстоятелството.

Заплащането за този вид отпуск е спрямо възнаграждението в трудовия договор или спрямо официално споразумение между служител и работодател

 

 

4. За търсене на работа

Друг случай, за който имаме право на допълнителен отпуск, е при търсенето на нова работа. Когато работодателят отправи към служител предизвестие за прекратяване на трудовия договор, фирмата е длъжна да освобождава служителя си по 1 час дневно в дните на предизвестието.

Този 1 час се полага на служител в предизвестие, когато работният му ден е с продължителност 8 часа, а целта на този вид отпуска е търсенето на нова работа.
 
Отпускът може да се ползва от служителя само когато прекратяването на трудовия договo е по инициатива на работодателя. Ако самият работник е пожелал да прекрати трудовите си взаимоотношения със своя работодател, тогава той няма право на този вид отпуск.

Ако служителят работи 7 или по-малко часове, той не може да ползва този вид отпуск. 

Отпускът се заплаща от работодателя по схема, включваща средно брутно възнаграждение за предхождащия на отпуската месец, в който служителят е бил на работа задължително минимум 10 дни

 

Заключение

Всеки работник, отговарящ на условията, които изисква Кодексът на труда за съответния вид допълнителен отпуск, има право да се възползва от такъв.

Работодателят е длъжен да осигури ползването му, като освободи от работа  служителя. Работодателят няма право сам да преценява, дали да разреши ползването на конкретния отпуск, или да не го. При изпълнението на лични, семейни и обществени задължения работникът има право да поиска своя допълнителен отпуск.

Встъпването в брак, кръводаряването, смъртта на близък човек и търсенето на работа са само част от видовете допълнителен отпуск. 

За следващите 4 случаи на допълнителен отпуск ще ви споделим във втората част на статията. Не пропускайте да я прочетете.

 

 

Знаехте ли, че можете да ползвате допълнителен отпуск за тези случаи? За кои други видове допълнителен отпуск сте чували?

Споделете с нас в нашата платформа - Kaderabotim.bg и научете още много за работната среда в България. 

В уебсайта ни ще откриете полезна информация както за работещите, така и работодателите в България! Станете част от инициативата и нека заедно повишим информираността за пазара на труда в България! 

Прочетете всички статии за

Без категория

Споделете

Това, което прочетох си заслужава:

Какъв е опита Ви с вашия работодател?

Добавете отзив

Създайте автобиография

Впечатлете веднага със CV в атрактивен формат

Създайте CV

Коментари

0 коментари

Абонирайте се за бюлетина

Прочетете интересни статии от сътрудници на Kaderabotim.bg