Споделете
Необходимо ли е да възлагате комплексни задачи на стажант?
Когато нов служител или стажант се присъедини към вашия екип, възниква въпросът дали като негов мениджър трябва да му възложите сложни задачи веднага или да започнете по-леко. Балансът между предизвикателство и поддържането на мотивацията и увереността на новия служител може да е труден за постигане, особено ако е неопитен и съвсем в началото на неговата кариера.
В тази статия ще разгледаме няколко съображения по темата, които ще ви помогнат да вземете правилното решение като мениджър.
Как да подходите към нов служител или стажант?
1. Запознайте се с опита и нивото на уменията му
Преди да възложите сложни задачи на новия служител или стажант, е добре да проверите нивото му на опит и уменията, с които разполага. Подхождайки с разбиране и комуникация, шансът ви като мениджър да му помогнете да надгражда успешно и да се развива в своята кариера е много по-голям. Ако той има богат опит в областта, може би е подходящо да му дадете по-сложни проекти. Ако обаче е нов в сферата или компанията, започнете с по-леки задачи, за да може да се адаптира. В противен случай има вероятност по-сложните задачи да го подложат на големи нива стрес и да спънат развитието му, което да разклати неговата самоувереност и това да се отрази цялостно на представянето му на тази нова работа.
2. Постепенно увеличаване на трудността
Започнете с основни задачи, с които новият стажант ще може да се справи, и постепенно увеличавайте сложността на работата. Това ще даде възможност на новия служител да развие увереността си и да усвои нови умения поетапно и по-ефективно без да понижава самооценката си.
3. Осигурете му подкрепа и полезни насоки
Когато възлагате сложни задачи, важно е като мениджър да осигурите на служителя подкрепа и полезни насоки на нова работа, за да изградите доверие в процеса на работа. Назначете ментор или опитен колега, който да супервизира работата му и да му помага при възникване на въпроси или трудности, свързани с нея. Така ще забързате процеса на адаптация и той ще има оптимални резултати.
4. Оценете готовността за предизвикателства на новия стажант
Разберете какво очаква новият служител от ролята си на настоящата нова работа и до каква степен е в готовност да приема предизвикателства от работно естество в своята кариера. Някои хора обичат предизвикателствата повече от други и може да се справят отлично с тях от самото начало, докато други предпочитат по-постепенен подход. Като мениджър е добре да знаете това и да имате индивидуален подход към всеки един стажант или служител, за да може екипът ви и неговата продуктивност да бъдат максимално оптимизирани.
Заключение
В заключение, решението дали да възлагате сложни задачи на новите служители зависи от конкретния човек и неговите умения и предпочитания. Важно е да има индивидуален подход към всеки стажант и служител, тъй като всички хора са различни и едни методи могат да бъдат ефективни при едни, а за други да представляват спънки в развитието и процеса на работа. С внимателен подход и подкрепа като мениджър можете да помогнете на новите членове на екипа да се интегрират успешно и да развият своите умения, достигайки пълния си потенциал в своята кариера.
А вие възлагате ли сложни задачи на новите служители? Как се отразява това на работния процес? Споделете с нас!
В платформата Kaderabotim.bg можете да споделяте всичко за работната среда в България.
В уебсайта ни ще откриете полезна информация както за работещите, така и работодателите! Станете част от платформата и нека заедно повишим информираността за пазара на труда в България!
Прочетете всички статии за
Лидерски умения Баланс Кариерно планиране Стажове и доброволчество HR Треньор Планиране на човешки ресурсиСподелете
Това, което прочетох си заслужава:
Коментари
0 коментари
Влезте в акаунта си и добавете своя коментар
Лидерски умения
Абонирайте се за бюлетина
Прочетете интересни статии от сътрудници на Kaderabotim.bg