Кои са най-търсените професии и умения в IT индустрията през 2022?

11.07.2022
4 мин
Кои са най-търсените професии и умения в IT индустрията през 2022?

Споделете

IT сферата за поредна година се нарежда сред секторите с най-високо търсене на професионалисти, упражняващи разнообразни професии – от разработчици, през QA специалисти, до мениджъри.


С подема в технологичния сектор в България и по света, нарастващото търсене на специалисти и липсата на достатъчно квалифицирани служители все повече млади кадри се ориентират към сектора на информационните технологии, а компаниите започват да търсят все по-опитни професионалисти на високо ниво.

 

Уменията, които работодателите търсят, в IT индустрията

Няма спор, че технологичните и дигитални умения са определящи при кандидатстване за работа в IT сферата и дават конкурентно предимство пред останалите кандидати, но истински добрите специалисти развиват своите меки умения и цялостен поглед в света на технологиите, независимо от направлението, в което се развиват.

Сред ключовите умения в сферата на информационните технологии се нареждат:

1. Когнитивна гъвкавост

Когнитивната гъвкавост е способността бързо да преминавате от един начин на мислене към друг, адаптирайки се към променящите се обстоятелства. Колкото по-лесно превключвате между различни идеи, сфери, езици и аспекти от работата си, толкова по-ефективно ще идентифицирате нови модели, тенденции и подходи за решаване на проблеми.

2. Критично мислене 

Критичното мислене допринася за избора на най-доброто решение на проблем след анализиране на предимствата и недостатъците. Въпреки че компютрите са много по-добри в това от хората, кандидатите, които умеят да мислят критично, се отличават от останалите конкуренти.

3. Лидерски умения

Лидерските умения не са необходими само на служителите на ръководни позиции. Лидерът е адаптивен, дисциплиниран и знае как да управлява ефективно времето и усилията си, за да изпълни задачите си.

4. Емоционална интелигентност

Емоционалната интелигентност е едно от най-ценените качества от специалистите по човешки ресурси. Тя определя до каква степен сте способни да се себеизразявате и да коригирате собственото си поведение според заобикалящата ни среда или вашите вътрешни чувства.

Емоционалната интелигентност влияе върху начина, по който управлявате сложни ситуации и взимате решения.

5. Облачни технологии

Технологичният напредък променя начина, по който компаниите произвеждат софтуерни продукти, а облачните решения са една от най-популярните технологии в момента.

За да може една компания да се възползва от всички предимства, които тази технология може да предложи, тя се нуждае от специалисти, които могат да конфигурират и поддържат архитектурата на облачната система.

6. Киберсигурност

С генерирането и интерпретирането на голям обем данни идва и тяхната защита. В контекста на все по-честите кибер атаки кандидатите с познания по киберсигурност ще бъдат високо ценени от работодателите.

7. Машинно обучение 

Част от изкуствения интелект, машинното обучение е дисциплина, която се фокусира върху анализа и интерпретацията на модели и структури на данни.

Днес генерираме повече данни от всякога, но е ключово да можем да ги интерпретираме правилно, да правим връзки и заключения, за да извлечем максимална полза от тях.

 

Най-търсените професии в IT индустрията 

Навлизането на технологиите във всички сфери на човешкия живот и бизнес света променя традиционното търсене в IT сектора и разширява спектъра от професии, чийто основен предмет на работа са информационните технологии.

Нека разгледаме кои са най-търсените професии в сферата за 2022 г.

1. Front-end разработчик

Основна задача на Front-End разработчика е да осигури възможно най-лесната и интуитивна интеракция на потребителите с уеб сайта или уеб приложението. Той се намира на предна линия заедно с крайния потребител и отговаря за външната функционалност на приложението, с която потребителите взаимодействат.

Front-end е етап от разработката, който включва както дизайн, така и реализацията на графиките (използвайки HTML, CSS и JavaScript), а в зависимост от организационната структура в компанията един служител може да изпълнява функциите както на уеб дизайнер, така и на front-end разработчик.

2. Софтуерен разработчик 

Back-end специалистът се занимава с програмния код на сървъра и вътрешната инфраструктура и логика на сайта. Той се грижи за изправността на всички функционалности и операции на софтуерно приложение или информационна система, сигурността, управлението на съдържанието и базата данни, като си служи с езици като PHP, C++, Java и други.
Съществуват и широко специализирани програмисти – full stack разработчици, които се занимават едновременно с front-end и back-end частта.

3. Анализатор на данни 

Анализаторът е специалист, който прави прогнози и анализ на данни чрез машинно обучение. Той идентифицира проблемите, които открива при анализ на данните, като обработва големи количества данни и презентира резултатите. 

Развитието на технологиите и генерирането на голям обем от данни налагат необходимостта от анализатор. Негова основна задача е да структурира и рационализира данни и да ги превърне в стойностна информация, която да служи за база при вземането на решения.

4. Продуктов мениджър

През последните години роботи и автоматизирани процеси изместват човешкия ресурс в много оперативни дейности, но управленските процеси продължават да се изпълняват от хора.
Продуктовият мениджър в една технологична компания следи всяка стъпка от развитието на проекта и носи отговорност за постигнатите резултати. Безспорно, той трябва да притежава подход за управление на хора, отлични аналитични, но и технологични умения.

5. Специалист по киберсигурност 

Специалистите в сферата на киберсигурността, наричани още „бели хакери“, са сред най-търсените и високоплатените днес. Растящият брой на киберпрестъпления и хакерски атаки, които застрашават личните данни на потребители, бизнеси и организации, поражда нуждата от специалисти, които да защитават компаниите от кибер атаки. 

Те разработват програми за защита, тестват и оценяват нивото на сигурност, за да намалят рисковете от компрометиране на ценна информация.

 

Заключение

Както владеенето на чужди езици отваря врати към нови кариерни възможности, така и технологичните и дигитални умения се превръщат в ключов фактор в процеса по кандидатстване в много индустрии. Технологиите са фундаментална част от растежа на съвременните компании, затова и търсенето на специалисти ще продължава да расте през следващите години.

 

Колко важни са дигиталните умения във вашата професия? Споделете своя опит от компанията, в която работите и станете част от кариерната общност на Kaderabotim.bg!

 

Прочетете всички статии за

Без категория

Споделете

Това, което прочетох си заслужава:

Какъв е опита Ви с вашия работодател?

Добавете отзив

Създайте автобиография

Впечатлете веднага със CV в атрактивен формат

Създайте CV

Коментари

0 коментари

Абонирайте се за бюлетина

Прочетете интересни статии от сътрудници на Kaderabotim.bg