Език на тялото: колко е важен по време на работно интервю?

03.06.2024
3 мин
Език на тялото: колко е важен по време на работно интервю?

Споделете

 

Езикът на тялото е едно от най-важните неща, които се следят и наблюдават при анализ на човека отсреща. Това не изключва и интервютата за работа. Затова е важно да сме информирани по темата и да знаем как да оставим приятно впечатление на интервюиращия, защото това неминуемо ще повиши шанса ни за успех.

Езикът на тялото е невербална комуникация, която в никакъв случай не е по-малко важна от вербалната, а на доста места дори ѝ обръщат по-голямо внимание. Жестовете, мимиките, позата, гримасата, поведението и действията - всичко това предава много важна информация за положението, самочувствието, увереността ни и др. 

В тази статия ще разгледаме значението на невербалната комуникация, или така наречения „език на тялото“, по време на интервю за работа и как бихте могли да превърнете познанието си по темата в предимство.

 

Що е то “Език на тялото” и как работи?

Език на тялото се нарича невербалната комуникация, която е отвъд думите. Включва стойка на ръцете и краката, поза, поведение, поглед, жестове, мимики и действията, които извършваме, докато провеждаме разговор с някого. 

Всички тези неща ни помагат в преценката за човека, който стои срещу нас. Наблюдавайки неговия език на тялото, ние можем да си направим изводи за нагласата, положението, състоянието и самоувереността му. Невербалната комуникация има по-голяма заслуга от словесната за първото впечатление, което си правим за някого, с когото комуникираме.

 

Как биваме анализирани по време на интервю?

 

1. Зрителен контакт

Зрителният контакт е признак за самоувереност, но и за уважение към ответния в разговора. Поддържането на зрителен контакт по време на интервюто, независимо дали онлайн или на живо, е показател, че сме внимателни, концентрирани и наистина заинтригувани от разговора и възможността за нова работа

Ако интервюто ви е онлайн, има някои особености. Зрителният контакт остава все толкова важен и в онлайн среда, но изпълнението му е малко по-трудно. Важно е, когато ви зададат въпрос, да отговаряте, гледайки камерата, защото така ще пресъздадете обстановката, в която гледате интервюиращия в очите, докато разговаряте. Ако гледате към екрана, където виждате образа му, може да изглежда все едно гледате надолу или избягвате очен контакт, което може да доведе до мискомуникация на невербално ниво. 

 

2. Поза

Позата е също много важен елемент, когато говорим за невербален анализ. Тя и зрителния контакт са първите неща, които се забелязват и правят впечатление на човека, с когото комуникираме.

Ако позата ни е изправена, това сигнализира за увереност, самочувствие. Когато сме застанали с прегърбена стойка, свити или с отпуснати рамене, това показва незаинтересованост в човека или темата на разговор. 

Със сигурност не искаме да създадем впечатление за отегчение и досада на интервю за работа. Затова трябва да се стремим да ходим, стоим и седим в изправено положение, спазвайки зрителен контакт.

 

3. Жестове

Жестове, като например кимане с глава или усмивка в знак на съгласие, са важни за общуването, тъй като индикират за внимание и отзивчивост, подобно на зрителния контакт. Стига да не са пресилени и неестествени, биха придали на разговора по-натурално и приветливо усещане. Това би било от полза и за двете страни, когато си търсим нова работа.

Препоръчително е такива жестове да са напълно искрени, защото много бързо се усеща, когато не са, и са преекспонирани с дадена цел. Това би оказало негативно влияние върху разговора и впечатленията от него.

 

4. Ръцете

Положението и действията, които извършвате с ръцете си по време на разговор, могат да издадат притеснение, неувереност, лъжа, но могат да създадат впечатление и за точно обратното. 

Ако поставите лактите на ръцете си на масата, за да си подпрете главата, би било неприемливо за всякакъв вид бизнес среда, не само по време на интервю. Също така, ако ги държите под масата, би изглеждало сякаш криете нещо. 

Дръжте ръцете си по-далеч от лицето. Не докосвайте постоянно устните, носа и брадичката си, тъй като това може да се разтълкува като знак, че не сте искрени. Ако постоянно пипате шията си, това е знак, че сте напрегнати, усещате голямо напрежение и ви липсва професионализъм.

 

5. Изражението

Изражението ви по време на интервю е ключово. Много е важно то да съответства напълно на това, което казвате в разговора. Възможно е и е често срещано невербалната ни комуникация да издава по-дълбоки вътрешни мисли или намерения, които иначе се опитваме да скрием. От изключително значение е на интервю за работа да няма такова разминаване и несъответствие между словесната и невербалната комуникация.

 

Заключение

Невербалната комуникация или така наречения „език на тялото“ всъщност е от голямо значение за представянето ни на интервю за работа и впечатленията, които ще оставим на интервюиращия. Затова е важно да сме наясно със значението му и с елементите, за които ни анализират по време на разговора.

От съществено значение е да сме искрени и да излъчваме увереност, като в същото време показваме уважение към човека отсреща и най-вече към себе си. Препоръчително е всякакви разминавания в невербалната и словесната комуникация да отсъстват и да защитаваме с поведението си това, което казваме на глас. С тези лесни стъпки шансът ни да получим мечтаната нова работа се увеличава значително.

 

А вие можете ли да контролирате езика на тялото си така, че да ви бъде в полза? Споделете с нас!

В платформата Kaderabotim.bg можете да споделяте всичко за работната среда в България. 

В уебсайта ни ще откриете полезна информация както за работещите, така и работодателите! Станете част от платформата и нека заедно повишим информираността за пазара на труда в България!  

Споделете

Това, което прочетох си заслужава:

Какъв е опита Ви с вашия работодател?

Добавете отзив

Създайте автобиография

Впечатлете веднага със CV в атрактивен формат

Създайте CV

Коментари

0 коментари

Абонирайте се за бюлетина

Прочетете интересни статии от сътрудници на Kaderabotim.bg