5 начина да си върнете мотивацията на работното място

06.03.2023
4 мин
5 начина да си върнете мотивацията на работното място

Споделете

Всеки е имал моменти, в които губи мотивацията си за работа, обзема го рутина или по-лошото - не харесва естеството на работата, която извършва. Мотивацията на работното място, както вероятно сте забелязали в ежедневието си, е нещо, което постоянно идва и си отива. Нейната динамика зависи от много фактори и дори от личното ви състояние също. Затова е важно да умеете да я предизвиквате, както и да се научите да работите дори, когато нея я няма. В статията ще ви дадем 5 полезни съвета, които можете да използвате следващия път, когато чувствате липса на желание за работа.

 

Защо мотивацията изчезва?

Първоначалната мотивация при ново работно място до голяма степен е предизвикана от адреналина, който всеки получава от идеята за нова позиция, отговорности и непознати дейности. Новите познанства и новата обстановка карат всеки да се вълнува, както и да чувства мотивация да даде най-доброто от себе си, за да се представи добре пред колегите и мениджърите си. Още фактори, които действат мотивиращо, са условията за работа, заплащането и всички социални придобивки. Когато HR специалистите набират персонал, както и по време на onboarding процеса, те не пропускат да споменат ваучерите за храна, подаръчните ваучери, безплатната карта за фитнес и професионалната машина за еспресо с напълно безплатно кафе, която ги очаква в офиса. За съжаление, времето, в което тези мотивиращи фактори влияят положително, е ограничено. В момента, в който служителят свикне с новата обстановка и колеги, а кафемашината се превърне в даденост, мотивацията започва да се изпарява. Рутината също играе роля, когато става въпрос за нивата на мотивацията за работа. Всяка длъжност, дори и най-креативните и разчупените, притежава известна доза повторяемост на задачите и съответно чувството за предизвикателства се изчерпва.

HR специалистите, работодателите и мениджърите имат отговорността да създават условия и активности, които мотивират служителите. Истината обаче е, че ако и служителите не се стараят да поддържат нивата си на мотивация, външните фактори не биха могли да са от полза дълготрайно. 

 

Как да си върнете мотивацията за работа?

- Поставяйте си малки цели

Големите задачи често действат демотивиращо, защото изглеждат като безкрайни проекти, които ще отнемат ужасно много време. Добрата новина е, че всяка голяма задача съдържа в себе си редица по-малки задачи. Те могат да бъдат структурирани така, че да образуват списък, който дава усещането за повече спокойствие и контрол над нещата. Част от служителите предпочитат да разделят големите задачи на малки, защото удоволствието да ги отбелязват като готови също им действа мотивиращо. Освен това, малките задачи ви дават възможност по-лесно да организирате работата си и да следите прогреса по проектите си, както и винаги да знаете дали ще успеете да се справите преди крайните срокове.

- Потърсете ново предизвикателство

Както споменахме по-горе, причината служителите да губят мотивация и интерес към работата си е рутината и постоянно повтарящите се задачи. Много често всичко, което ви трябва, е ново предизвикателство, което да ви стимулира да задълбочите знанията си и да ви даде повод да разнообразите ежедневието си. Нашият съвет е да потърсите курс или обучение, свързано с работата ви, което ще ви помогне да подобрите меките или твърдите си умения. Не забравяйте да попитате работодателя или мениджъра си дали компанията, в която работите, предлага възможности за обучения, които може да ви предостави. Друг вариант за ново предизвикателство би бил директният разговор с мениджъра ви, който може да ви предложи промяна в работата, която вършите, за да предизвика промяна в рутината. Той би могъл да промени структурата на задачите ви или направо да ви предостави чисто нови, които да стимулират ума ви.

- Припомнете си причината, поради която работите

Много често служителите базират мотивацията си на външни фактори като заплатата, социалните придобивки и дори похвалите от ръководството и колегите. Тези стимули със сигурност са валидни, но не са нещо постоянно, което да слага усмивка на лицето ви всяка сутрин преди работа. Постарайте се да си спомните защо сте избрали тази сфера. Върнете се няколко години назад и си спомнете желанието, с което сте се кандидатирали за позицията и идеята, която сте имали в ума си тогава за бъдещето и за нещата, които ще постигнете във фирмата. Помислете за примера, който давате на колегите и децата си, за опита, който сте придобили или дори за мечтаната позиция, до която смятате да стигнете в бъдеще, благодарение на моментната си такава.

- Върнете се към фирмената култура

Голяма част от HR специалистите се стараята да мотивират служителите още преди дори да са ги наели на работа, като ги запознават подробно с фирмената култура. Така бъдещите служители нямат търпение за първият им работен ден, защото искат да са част от нея и да се възползват от всичките ѝ плюсове като социалните контакти и общите цели и идеали. С времето е възможно този интерес да изчезне и човек да забрави кои са добрите страни на фирмата, които са го привлекли към нея в началото. Затова е добре периодично да си ги припомня. Това, което можете да направите, е да инициирате разговори с колегите си по време на почивките за кафе и обяд, както и да се включвате в събития, които компанията организира.

- Започнете работния си ден с лесно начало

Един от начините, чрез които можете да се мотивирате ежедневно е създаването на лесно начало на деня, което да задвижи работния ви ритъм и да ви позволи да пристъпите към по-дългите и сложни ангажименти. Препоръчваме ви да свършите най-лесната си задача за деня първа, защото тя е бърза, не изисква прекалено много мисловна дейност и в нея се навлиза лесно. Можете дори да мислите напред и да оставите последния параграф от имейла, който пишете в края на деня. Тъй като вече сте измислили заключението, на сутринта ще се наложи само да го напишете, което не представлява особена трудност и е достатъчно да ви даде добър старт.

 

Заключение

Мотивацията е нещо непостоянно, на което не бива да разчитате безвъзмездно, защото е цикъл, който постоянно идва и си отива. Всеки работодател заедно с HR специалистите има отговорността да се старае да мотивира служителите си, но всичко започва вътре в тях. Необходимо е самите те да се вгледат в себе си, да оценят състоянието на мотивацията си, да установят това, което ги демотивира и да предприемат необходимите стъпки. 

 

Чувствате ли се мотивирани на работното си място? 

Включете се в нашата платформа Kaderabotim.bg и вижте каква е обратната връзка на служителите за компанията, в която работят. 

Нека заедно подобрим прозрачността на пазара на труда в България! 

Прочетете всички статии за

Без категория

Споделете

Това, което прочетох си заслужава:

Какъв е опита Ви с вашия работодател?

Добавете отзив

Създайте автобиография

Впечатлете веднага със CV в атрактивен формат

Създайте CV

Коментари

0 коментари

Абонирайте се за бюлетина

Прочетете интересни статии от сътрудници на Kaderabotim.bg